Výstavba s rozumom

projekty domov bungalovPri svojpomocnej výstavbe je najdôležitejšie používať sedliacky rozum. Stavba je napríklad chúlostivá na vzdialenosti, pretože doprava je veľmi nákladná. Preto si realizátorov vyberaj vždy z blízkeho okolia. Ak ti dá niekto lepšiu ponuku a je od teba vzdialený 200 km, neskoč hneď na lep a žiadaj takú istú cenu od svojho lokálneho dodávateľa. Určite ju dostaneš, len musíš byť nástolčivý. V tom momente si práve "niekde" ušetril na doprave, čase, ubytovani, (neskôr možno na vzdialenosti k reklamačnému bodu). Tá úspora sa môže prejaviť buď tým, že dostaneš lepšiu cenu, alebo tým, že na tebe majstri viacej zarobia, čo niekedy tiež nieje úplne zlé, pretože sú potom spokojnejší a viac si tvoju zákazku vážia (sú na ňu viac "nažhavení" - neodkladajú termíny, berú telefóny, snažia sa..)

Ďalšia vec je materiál. Pri určitých typoch materiálu sa dá vyjednať aj 40% zľava. V priemere je to však asi ca. 10 až 20%. Na všetky drahšie položky teda treba mať ponuku aspoň od dvoch dodávateľov a až do úplneho vyčerpania sa ňou oháňať. Samozrejme, nieje to úplne zábavné, ale stačí keď na každej väčšej položke ušetríš pár stoviek EUR a hneď máš kuchynskú linku... Treba však nájsť rozumnú mieru, pretože notorických dom za milion bungalovvyjednávačov nemajú všade radi a cieľom je aby veci fungovali hladko - k obojstrannej spokojnosti.

 

 

Hlavná "pointa"

Pri stavbe s limitovaným rozpočtom, musí človek vyriešiť minimálne päť základných otázok. V opačnom prípade uschne v polovici stavby. Tu ich uvádzam aj spolu s mojimi riešeniami. Je na tebe, či sa necháš inšpirovať, alebo budeš hrať hluchého :) 

Čo stavať?

  • konštrukčne jednoduchý projekt domu homogénneho tvaru s minimálnym množstvom "módnych doplnkov",. Ideálny tvar pôdorysu základov je štvorec, alebo obdĺžnik.. Prípadnú monotónnosť tvaru objektu spestriť farebnými odtieňami fasády, alebo konštrukčne nenáročnými doplnkami.

Za čo stavať?

  • Do stavania by som sa púšťal iba ak už máš zadovážený pozemok a minimálne 10 000 EUR v hotovosti. Tých desať "litrov" je treba ako operatívny kapitál na pokrytie prvotných nákladov, papierovačiek a vytiahnutia stavby aspoň 1 meter nad zem, kedy sa už dá stavba založiť pre prípadný hypotekárny úver.

S kým stavať?

  • V prípade svojpomocne menežovanej výstavby je najlepšie uzatvárať dohody priamo s "majstrom v monterkách" a to formou platenia až za vykonanú prácu. Teda s človekom, ktorý bude počas celej doby jednotlivého úkonu OSOBNE pracovať spolu so svojou vlastnou OVERENOU partiou, priamo na stavenisku. Z vlastnej skúsenosti neodporúčam dohadovať pracovníkov cez rôznych "menežérov", ktorí ráno pracovníkov vyložia a večer odvezú domov. Je tam problém s kvalitou, komunikáciou a taktiež zodpovednosťou za vykonanú prácu. V prípade stavby domu na kľúč odporúčam vybrať firmu s hmatateľným zázemím, históriou a overenými referenciami. Ešte pred podpisom zmluvy im treba nazrieť čo najhlbšie "do hrnca" a hodiť reč nielen s ich obchodníkom, ale predovšetkým stavbyvedúcim, ktorý bude uskutočňovať samotnú realizáciu stavby.

Odkiaľ zobrať výhodný materiál?

  • Na hrubú stavbu odporúčam pobehať najbližšie stavebniny v okolí. Krátka vzdialenosť od stavebnín je veľmi dôležitá, pretože potrebuješ vysokú operatívnosť a malé náklady za dopravu. Keď vyberieš tie najlacnejšie, tak sa s nimi dohodni, že budeš od nich brať “celý dom” a vyjednaj pravidelnú zľavu. Okrem toho hneď, ako začnes stavať, sa na teba “nalepia” rôzne ponuky od známych a neznámych za dobré ceny.

Čo, kedy a ako spraviť, aby som niečo nezbabral?

  • Tvojou poistkou by mal byť nezávislý stavebný dozor, ktorý odporúčam mať fyzicky čo najbližšie k tvojej stavbe. Musíš ho mať tak či tak aj kvôli “pečiatke”. Jeho správny výber je veľmi dôležitý, pretože on by mal byť tvoja "studnica informácií" pokiaľ ide o technologickú kvalitu výstavby. V praxi však nečakaj, že sa pôjde kvoli tvojej jednej stavbe potrhať, takže ty musíš byť ten "štekací pes" čo sústavne na všetko dohliada. Ďalej musíš získať prehľad o aktuálnych cenách prác. Na toto by si mal mať ďalšiu informačnú zložku a tou je internet, alebo nejaký známy, ktorý aktuálne stavia, alebo čerstvo dostaval dom. Najlepšie taký, ktorý stavia podobný dom ako máš ty a je o pár mesiacov popredu.

 

Ak ťa projekt “dom za milión” zaujal, neváhaj a kontaktuj ma.

 

Poznatky