Montovaný, alebo murovaný dom?

V poslednej dobe sa dosť často smejem na tom, ako sa stavebné firmy predbiehajú v "objektivite" porovnávania montovanej, alebo murovanej technológie výstavby. Nieje pre nich vôbec problém nazvať čiernu bielou, pokiaľ ide o do neba volajúce velebenie vlastných produktov. Vďaka tomu sa v ľuďoch zakotvili rôzne povery na základe ktorých potom robia nesprávne rozhodnutia. Pravda je však ako vždy niekde v strede. Na túto tému som prečítal desiatky článkov, blogov a diskuzných tém. Navštívil mnoho stavieb a dokonca aj dve výrobné haly, kde montované domy priamo vyrábajú. Môj názor je ten, že klady a zápory su približne vyrovnané. Flegmatici si teda môžu hodiť korunu zatiaľ čo pre puntičkárov mám tieto poznatky:

projekt poschodoveho domu

Montovaný dom vs. murovaný:
Vo všeobecnosti sa traduje, že montovaný dom postavíš oveľa rýchlejšie než murovaný. Môj názor je taký, že to slovko "oveľa rýchlejšie" znamená v praxi približne 2 týždňovú úsporu pri bungálove a približne 6 týždňovú úsporu pri poschoďáku. A aj to iba v prípade, že je montovaný dom čo najviac prefabrikovaný priamo vo výrobe. V opačnom prípade je rýchlosť výstavby podľa mňa porovnateľná s murovaným domom, ktorý v pohode postavíš už aj za 3 mesiace. Avšak to iba za predpokladu, že aplikuješ čo najviac suchých procesov výstavby. Hlavným "časožrútom" totiž nieje samotná výstavba, ale čakanie na schnutie. Avšak montované domy na tom niesú o moc lepšie, pretože na slovensku sa štandartne stavajú na betónovú základovú dosku, ktorá by mala minimálne jeden mesiac schnúť. Áno, na reklamných videách vidíš, ako hrubá stavba montovaného domu vyrastie za jeden deň. Avšak videl si tam ráno "zelenú lúku" a večer šťastnú rodinku, ako sa sťahuje do nového bejvaku? Lebo ja nie! Mne sa tam vždy na začiatku zjavila už pripravená základová doska, ktorá určite len tak za jeden deň nevznikla! Video totiž zobrazuje iba reklamnú, opticky najprogresívnejšiu fázu výstavby. Nezobrazuje však obkladača, ako sa potom dva týždne morduje s kúpeľňou. Ani elektrikára, ako sa týždeň potí pri elektroinštalácii. Taktiež ani ostatné dokončovačky tej "jednodňovej" stavby, ako okná, voda, kúrenie, potery (a ich nekonečné schnutie), omietky, netrvajú krátko. Takže hlavný časový rozdiel medzi murovaným a bežným montovaným domom vidím snáď iba v rýchlosti schnutia horného betónového venca, alebo v prípade poschodového domu hornej betónovej deky, čo predstavuje iba pár dní až týždňov navyše. Všetky ostatné práce sú časovo veľmi podobné tak pri murovanom, ako aj montovanom dome. Je tu ešte jedna možnosť, ako výstavbu urýchliť a tou je použitie špeciálnej rýchloschnúcej stavebnej chémie, ktorá je však zase drahšia.

Ďalej sa traduje, že montovaný dom môžeš stavať aj v zime. Áno, teoreticky je to možné, avšak staval si už niekedy v zime za daždivého počasia? Neodporúčam! Okrem toho, väčšina montovaných domov je chúlostivá na izolácie a vnútornú vlhkosť v stenách, ktorú potom tak ľahko nedostaneš von. Stavať cez zimu je v tomto smere riziko naviac.

Aby ale bol tento môj príspevok objektívne vyvážený, budem priebežne písať aj výhody montovaného domu. Stále si totiž myslím, že montované domy sú za určitých okolnosti výborna voľba na bývanie. Ako najväčšiu z výhod napríklad vidím v užších obvodových a vnútorných stenách, ktoré pri rovnakej šírke poskytujú oveľa vyšší stupeň tepelnej izolácie než dom murovaný.. Takže pokiaľ má napríklad murovaný dom úžitkovú plochu 100m2 pri montovanom získaš aj 110 m2, čiže takmer jednu izbu navyše! A to pri tom istom rozmere základovej dosky. Ďalšou výhodou je napríklad nižia hmotnosť domu, alebo aj vyššia pružnosť (napríklad pri zemetraseni). Taktiež aj relatívne vyššia čistota staveniska a menej vyprodukovaného stavebného odpadu.

Zjavnou nevýhodou montovaného domu je naopak nutnosť angažovať profesionálnu firmu na jeho montáž. Svojpomocne by som ho neodporúčal stavať, pretože dom je veľmi citivý na kvalitné zapracovanie izolácií. Taktiež uchytenie ťažieho nábytku (kuchynská linka a spol.), vonkajšieho satelitu, alebo kotla na stenu treba nechať odborníkovi, nakoľko treba dbať na neporušenie izolácií a zároveň trafenie sa do nosných častí domu. Takže sa nedá vŕtať len tak "hocikde". Ďalšou teoretickou nevýhodou je celková hodnota domu pri jeho opätovnom predaji. Ľudia na slovensku sú dosť konzervatívni, takže murovanému domu stále pripisujú trošku väčšiu hodnotu.

Keď si posvietime na murovaný dom, ako jeho hlavnú výhodu vidím v možnosti svojpomocnej výstavby s nižšou potrebou stavebných znalostí. Ďalej je to dostupnosť stavebného materiálu. Murovaný dom sa dá väčšinou postavať zo zdrojov, ktoré sú v bezprostredne blízkom okolí (robotníci v najbližšej krčme a materiál v najbližších stavebninách :) Takže paradoxne pri murovanom dome sa dá na slovensku dosiahnúť aj lepšia cena výstavby. Výstavba murovaného domu je taktiež menej náročná na operatívny priestor pozemku, takže sa dá stavať aj v užších uličkách, kde by sa kamión s montovaným domom, alebo žeriav dostával ťažšie. Ďalšou výhodou je vyššia róbustnosť a praxou overená životnosť tohoto typu domu. Je viac odolný voči neodborným zásahom (vŕtanie, búranie..) taktiež aj voči vode a vytopeniu. Má vyššiu schopnosť akumulácie tepla, čo ho robí tepelne harmonickejším vzhľadom k výkyvom počasia. Toto však môže byť ale aj nevýhoda, pretože murovaný dom si takto vyžaduje dlhšiu dobu na rozkúrenie.

Záver je teda taký, že ja osobne preferujem skôr murovaný typ domu, avšak za priaznivých okolností (cena, kvalitné prevedenie, atď.) by som sa vôbec nebránil ani montovanému. Kedysi si ľudia pod pojmom montovaný dom hneď predstavovali "papendeklovú maringotku", avšak to už dávno neplatí. Záverečný výsledok tohoto duelu montovaný verzus murovaný je teda podľa mňa 1:1 - čiže remíza.

 

Výstavba