Projekt domu bungalov EKO104 - nový dom s rozumom!

Odlišnosť tohoto domu spočíva v jeho konštrukčnej jednoduchosti za dodržania atraktívneho a moderného vzhľadu. Už krátko po jeho zverejnení som dostal veľa pozitívnych reakcií, čo ma utvrdilo v správnosti tejto voľby.

dom za milion bungalovPôdorys základov – obdĺžnik 10 x 12,5m - bez zbytočných zalomení a výčnelkov. Platí pravidlo, že čím homogénnejší vonkajší plášť muriva, tým nižšie sú náklady na výstavbu a strechu. Taktiež dosahuje citeľne menšie tepelné straty pri kúrení. Dom má všetky úžitkové okná iba na jednej strane a vstup z predu, takže je vhodný aj na úzke parcely s iným susediacim domom.Okná sa navyše dajú bezproblémov meniť alebo posúvať vzhľadom ku konkrétnemu pozemku a natočeniu na svetové strany. Taktiež je možné dom postaviť aj v zrkadlovej a v montovanej verzii.

projekty rodinnych domovVeľkosť – úžitková plocha prízemia je 104m2 + navyše 15m2 pochôdzneho (drevené dosky) podkrovia na ukladanie vecí. Každý, kto už raz staval dom potvrdí, že menší dom sa stavať jednoducho neoplatí, pretože tak či tak musíš zaplatiť rôzne pevné nákladové položky ako napríklad projekt, geodet, stavebné povolenie, prípojky inžinierských sietí, osadenie domu, dopravu, stavebný dozor, energetický certifikát, kolaudáciu, bránku, oplotenie, studňu, úpravu okolia a podobne. A to sú naozaj nemalé položky. Nehovoriac o investovanom čase do manažmentu stavby, ktorý je takmer ten istý nezávisle na tom, či staváš dom o veľkosti 50 alebo 100m2 . Na druhej strane príliš veľký dom preplatíš na výstavbe, energiách, údržbe a v prípade nutnosti sa veľmi ťažko predáva. Preto sme úžitkovú plochu nastavili na praktických 104 štvorcov metrových.

projekty rodinnych domovStrecha – cenovo úplne najvýhodnejšia by bola sedlová strecha. Avšak z estetických dôvodov sme sa rozhodli pre valbovú - väzníkovú strechu s voliteľnou krytinou. Dbali sme pritom na jej jednoduchosť konštrukcie. Napríklad pri pokrývke strechy človek laicky bežne kalkuluje s krytinou ako najväčšou položkou. Skutočnosť je však taká, že v prípade komplikovanej strechy zaplatí na rôznych doplnkoch a lištách takmer toľko ako za samotnú krytinu. Nehovoriac o krove a súvisiacich položkách. Nami vybraná strecha okrem jednoduchosti ponúka jednu super vec navyše – je samonosná. Takže vnútorné priečky niesu nosné - poskytujú vysokú variabilitu rozloženia. Takto si môžeš skôr či neskôr upraviť pôdorys celého interiéru podľa vlastnej predstavy. Na tento účel som našiel celkom fajn web stránku, kde si môžeš navrhnúť podorys podľa vlastného uváženia.

 

projekty bungalovovKonštrukcia múrov- klasická “tridsiatka” tehla (pálená, alebo pórobetón) + zateplenie polystyrénom 15cm. Tento rozmer muriva vypúšťa do sveta takmer každá teheľňa, alebo betonáreň, takže sa dajú zjednať výborné zľavy. Čo sa týka rýchlosti výstavby, hrubá stavba murovaného domu (komplet už pod strechou) mi trvala asi 3 mesiace. A to som poctivo dodržiaval všetky technologické prestávky - doba keď čakáme, až niečo "uschne" - betón, potery, omietky, alebo trebárz aj moč jedného robotníka, ktorého som "vymákol", ako mi čurá do základov :) Oproti montovaným domom mali murované doteraz nevýhodu, že boli stavané prevažne za pomoci mokrých procesov, takže veľa času zabralo čakanie na schnutie. Dnes však idú suché procesy do popredia aj pri murovaných domoch, čím sa rýchlosťou výstavby začínajú približovať k tým montovaným. Môj dom sme napríklad "murovali" špeciálnou PUR penou. Keďže som však trošku paranoik, dali sme pre istotu dvojnásobnú dávku. Samotný projekt je k dispozícií taktiež aj pre alternatívne konštrukčné systémy, ako napríklad montované drevodomy a podobne.

nizkoenergeticky dom

Orientačná cena: pri svojpomocnej (menažovanej) výstavbe „s rozumom“ a patričnej disciplíne by výsledná cena tohoto domu nemala presiahnúť 60 000 EUR. K tejto sume som dospel na základe mojich praktických skúsenosti z výstavby. Táto cena je už koncová, čiže už do plne obývateľnej fázy v kvalitnom, strednom (racionalnom) štandarde. Nieje tam však zahrnutá úprava dvoru a okolia. Bývať sa však dá už hneď.

<-------------------------------------- A teraz trochu reklamy --------------------------------------------------------->

Ak sa ti tento projekt páči, alebo si plánuješ dať vypracovať akýkoľvek iný projekt "na mieru", napíš mi, a dám ti kontakt na môjho projektanta. Jedná sa o šikovného stavebného inžiniera s dlhoročnou praxou s ktorým som naozaj spokojný. V minulosti som už spolupracoval s viacerými, takže to viem porovnať. Okrem vypracovania kompletnej projektovej dokumentácie je taktiež pripravený poskytnúť všetky ďalšie potrebné služby ako napríklad osadenie domu a sietí na pozemok, vypracovanie energetického audítu, atď. Všetko za rozumné ceny s pohodovým prístupom :) Ďalej by som rád spomenul nový portál, kde nájdeš vybrané projekty domov od úspešných slovenských architektov.

Bungalov120