Projekt domu bungalov EKO85

nová generácia domu s rozumom!

katalog domovDoba si ho vyžiadala, tak je tu! Predstavujem vám dom do krízových časov BUNGALOV EKO85! Okrem už tradičnej konštrukčnej jednoduchosti a koncepčnej racionality má jednu výhodu navyše - flexibilitu vzhľadom k svetovým stranám.

projekty domov bungalovov

Nielenže sa dá jeho pôdorys otáčať tak vertikálne, ako aj horizontálne, ale môžeš aj presúvať okná z jednej steny na druhú bez toho, aby sa výraznejšie narušila pôdorysná koncepcia alebo vzhľadová príťažlivosť domu. Takže môžeš dom osadiť tak po šírke, ako aj po dĺžke v závislosti od typu pozemku. Vďaka úžitkovým oknám len na jednej strane sa dá tento dom osadiť aj na úzky pozemok s "načapeným" susedom.

Dom je koncipovaný ako bezbariérový s dostatočne širokými dverami aj do WC a kúpeľne. Takže je vhodný pre všetky generácie - od mladých, ktorí musia na bývanie vytriasť posledný cent z ponožky až po starších, ktorí zase za svojimi ponožkami nechcú ďaleko chodiť - čiže nepotrebujú zbytočne veľa izieb. Na rozdiel od iných podobných projektov sme sa nedržali hesla, že čím menej izieb, tým menšie by jednotlivé miestnosti mali byť. Práve naopak, dom je príjemne priestranný.

projekty domov bungalovVytvorením dostatočných úložných priestorov sme mysleli aj na "haraburdie", ktoré človek za celý život nazbiera a chce ukryť. Ak nevieš o čom hovorím, obzri sa okolo seba...:) Konštrukčne jednoduchá sedlová strecha slúži zároveň ako pochôdzny úložný priestor na ďalšie predmety + jednoduchý prístup k technickej infraštruktúre domu, ako napríklad izolácie, elektroinštalácie, vzduchotechnika, solárne články, alebo satelitná anténa. Strop je riešený sadrokartónovým podhľadom. Mnohí ste sa pýtali, že či nieje lepšie nechať strop otvorený (aby bolo z vnútorných miestností vidieť šikmú strechu). Z estetického hľadiska sa to mnoho ľudom páči. Avšak toto je "dom za milión" kde musíme uvažovať racionálne. A to nielen pri výstavbe, ale aj pri prevádzke domu. Takže sme strop pekne uzavreli, čím sme dosiahli o trošku nižšie investičné náklady, úložný povalový priestor a v neposlednom rade aj menší objem priestoru potrebného na vykurovanie v obytnej časti domu. Zároveň je vzduchová medzera v podobe povalového priestoru ďalší dodatočný izolant, takže sa napríklad v lete budeš menej potiť :)

Ako vždy, pri návrhu domu sme dbali aj na drobné vychytávky, ako napríklad umiestnenie vstavaných skríň na také miesta, aby zároveň slúžili ako dodatočný zvukový izolant. Takže sme pekne odizolovali detskú izbu od kúpeľni, alebo spálňu od chodby. Rozvody sieti sú koncentrované všetky na jednom mieste, takže znižujeme náklady, poruchovosť, alebo aj dobu kým pritečie tepla voda od "bojileru". Prípojky do domu ako voda, kanál, plyn, elektrika sa dajú elegantne viesť v jednom zákope popri vonkajšej - úžitkovej strane domu (kde väčšinou nebýva žiadna spevnená plocha, ako chodník a podobne), čo oceníš tak pri budovaní, ako aj prípadnej poruche.

Jednoduché závetrie nad hlavným vchodom taktiež šetrí čas a peniaze na výstavbu. Žiadne výklenky, žiadne komplikované prvky, proste dom, ktorý je ako stvorený pre úspornú výstavbu.

katalog rodinnych domovSamotný rozmer základov sme nastavili do módu, aby šírka alebo dĺžka bola s presnosťou na pol metra - čiže aby nebola v stotinových číslach, ako som to videl pri mnohých iných projektoch..Rozmer základov je totiž údaj, s ktorým budeš počas výstavby každý deň aktívne pracovať. Či už pri samotnom osadení základov alebo počítaní objemov a plôch muriva, zateplenia, omietok atď.. Čím viac je tento rozmer transparentný, tým menšie bude riziko chýb pri výpočtoch alebo samotnej výstavbe.

katalogove projekty

Orientačná cena: pri svojpomocnej (menežovanej) výstavbe „s rozumom“ a patričnej disciplíne by výsledná cena tohoto domu nemala presiahnuť 50 000 EUR. K tejto sume som dospel na základe mojich praktických skúsenosti z výstavby. Táto cena je už koncová, čiže už do plne obývateľnej fázy v kvalitnom, strednom (racionálnom) štandarde. Nie je tam však zahrnutá úprava dvoru a okolia. Bývať sa však dá už hneď.

 

<-------------------------------------- A teraz trochu reklamy --------------------------------------------------------->

Ak sa ti tento projekt páči, alebo si plánuješ dať vypracovať akýkoľvek iný projekt "na mieru", napíš mi, a dám ti kontakt na môjho projektanta. Jedná sa o šikovného stavebného inžiniera s dlhoročnou praxou, s ktorým som naozaj spokojný. V minulosti som už spolupracoval s viacerými, takže to viem porovnať. Okrem vypracovania kompletnej projektovej dokumentácie je taktiež pripravený poskytnúť všetky ďalšie potrebné služby ako napríklad osadenie domu a sietí na pozemok, vypracovanie energetického audítu, atď. Všetko za rozumné ceny s pohodovým prístupom. Ďalej by som rád poukázal na nový portál, kde nájdeš vybrané projekty rodinných domov a projekty rodinných domů od úspešných slovenských a českých architektov.

Bungalov 104