Racionálny projekt domu - absolútny základ k úspore!

dom za milion bungalovHlavné kúzlo racionálnej výstavby spočíva v dobre optimalizovanom projekte. Je až neuveriteľné, ako každý detail dokáže ovplyvniť výslednu cenu domu. Nepáči sa ti napríklad obdĺžnikový tvar domu a túžiš ho mať viac členitý? Stačí jeden výklenok a vyletia ti z peňaženky stovky EUR navyše. A že prečo? Pretože pri stavbe domu všetko so všetkým súvisí. Ten jeden "nevinný" výklenok ti prinesie komplikácie v každej fáze výstavby. Od zamerania, kopania, vystužovania a betónovania základov, cez tehly, veniec, strechu, rozvody, omietky, potery, dlažby... Skoro každý "záhyb" sa na stavbe musí z technického hľadiska nejako fixovať, prekladať, zalamovať, alebo vystužovať. S tým je spojená dodatočná spotreba rôzneho doplnkového materiálu, ktorý je vždy najdrahší zo všetkých položiek. Taktiež to žere viac času na prácu, čo ti hneď každý profesista rád pripomenie vo forme vyššieho účtu. V neposlednom rade je každý odklon od kompaktného tvaru domu priestor pre tepelné straty a pri nedodržaní kvality výstavby taktiež aj miesto s vyšším výskytom porúch (napr. zatekanie). Projekt “dom za milión” teda nešetrí na úkor kvality, ale na ľudských rozmaroch a nevedomosti.

projekty rodinnych domovĎalej treba dať pozor na „moderné trendy“ ako rekuperácia, tepelné čerpadlo, fotovoltaické články a podobne, ktoré nielenže na začiatku stoja veľké peniaze, ale ich treba aj pravideľne servisovať a meniť komponenty. Netvrdím, že sú to zbytočnosti, avšak staviame "dom za milión" a tak musíme držať prísnu ruku nad rozpočtom. Osobne si myslím, že cena týchto položiek sa tak skoro nesplatí, pretože majú relatívne vysokú amortizáciu a v prípade, že budeš chcieť dom neskôr predať, zohladní sa táto nadštandartná výbava na cene domu iba minimálne. Takže budeš musieť ísť s cenou dolu, alebo sa stane tvoj dom vďaka týmto „hračkám“ nepredajný. Je to niečo ako ojazdené auto. Jeho hlavnú hodnotu tvoria iba nevyhnutné konštrukčné prvky, pričom doplnková výbava tam hrá pri cene len minimálnu rolu. Ak neveríš, pozri si inzeráty.

Prezrel som snáď asi všetky projekty domov na našom a českom trhu, avšak nenašiel som ani jeden, ktorý by sa primárne zameriaval na dosiahnutie čo najracionálnejšiej koncepcie. Väčšinou sa zameriavaju na určitú cieľovú skupinu, rozdelenú buď podľa veľkosti domu, alebo počtu bývajúcich. Žiadny však nehovorí “postav to takto, lebo je to tak najracionálnejšie”. Teda aspoň žiadny to nemá detailne odkomunikované v popise.

Ak si už v minulosti navštívil tento môj blog, určite si spomenieš, že pôvodne som staval iný - trošku väčší dom. Ten dom som napokon úspešne postaval a dnes v ňom bývame. Doba sa však hýbe ďalej a problematika ekonomicky úsporných rodinných domov ma začala dosť baviť. Rozhodol som sa teda využiť svoje teoretické a praktické skúsenosti zo stavby a spolu s tímom projektantov sme navrhli projekty domov pre slovenský a projekty rodinných domů pre český trh, z ktorých tri opíšem aj na tejto stránke. Cieľom je priblížiť spôsob myslenia, ktorý odporúčam aplikovať pri výbere projektu domu pre vlastné bývanie.

Bungálov85