Svojpomocne alebo na kľúč?

projekty bungalovovRozmýšlal si niekedy, že aký je hlavný rozdiel medzi tebou a priemernou (garážovou) stavebnou firmou? Myslíš, že majú vždy svojich overených a fundovaných pracovníkov? Omyl! Častokrát zapoja do práce brigádnikov, niekedy aj takých, s ktorými ešte predtým nepracovali. Myslíš, že majú svoje vlastné technické vybavenie? Omyl! To si väčšinou požičiavajú z požičovni. Myslíš, že majú výhodnejší stavebný material? Je to možné, ale ty ho aj tak od nich dostaneš za plnú cenu!

Hlavný rozdiel medzi tebou a priemernou stavebnou firmou je teda predovšetkým v množstve vedomosti na úrovni menežovania stavby a nákupu stavebného materiálu. A tých nie je na začiatku potrebných až tak veľa, ako sa na prvý pohľad zdá. Stavba domu trvá niekoľko mesiacov počas ktorých sa ti vedomosti dopĺňajú inkrementálnym spôsobom. Ak si čo i len trošku chápavejší, rýchlo pochopíš ako veci fungujú.

Aby som však bol objektívny, poznám aj seriózne stavebné firmy, ktoré poskytujú reálne benefity za rozumné ceny. Takýmito benefitmi môžu byť napríklad technické vedomosti a praktické skúsenosti stavbyvedúceho, alebo neskôr zmluvná záruka, ktorá je pri svojpomocnej výstavbe diskutabilná. Táto záruka má však zmysel iba vtedy, keď si ju budeš mať kde aj po rokoch uplatniť. Takže je rozdiel, či ti dáva záruku jednoosobová "firma" na starej škodovke, alebo stabilná spoločnosť s preukázateľným zázemím a históriou.

K správnemu rozhodnutiu, či stavať dom svojpomocne alebo na kľúč, treba ešte zobrať do úvahy hodnotu svojho času. Ak si procesy rozumne naplánuješ, zožerie stavba murovaného domu približne 5 mesiacov čistého času. Ak si šuchták, tak rok. V priemere teda osem mesiacov. Ak ten čas nemáš, určite nestavaj svojpomocne, lebo ťa zložia nervové bunky.

Záver je teda jasný. Pri svojmocnej "výstavbe s rozumom" sa dá bungálov z tohoto blogu (o veľkosti 104m2 úžitkovej plochy) postavať približne za 60 000 EUR. Pri stavbe na kľúč to stojí asi o 20 000 EUR viac. Daň za túto úsporu je asi 8 mesiacov "strateného" života, zodpovednosť za kvalitu stavby, ďalej nutnosť byť "stále nablízku" a sem tam aj preniesť nejaký ten kýblik. Výhodou svojpomocnej výstavby je naopak plná kontrola nad peniazmi a procesmi výstavby... Výber tej správnej stavebnej metódy je teda plne závislý od tvojej konkrétnej situácie.

Výstavba